Endodontinis gydymas

Endodontinis gydymas

Dantų šaknų kanalų gydymas ir plombavimas.

Endodontinis gydymas reikalingas tuomet, kai danties kanalų viduje esančiame minkštajame audinyje (pulpoje) prasideda uždegimas. Šio gydymo tikslas – sunaikinti ten esančius mikroorganizmus ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos. Ją gali sukelti gilus ėduonis, danties įtrūkimas ar skilimas.

Pulpą sudaro nervai, kraujagyslės, jungiamasis audinys. Infekcijai juos pažeidus dantį gali skaudėti, jis supūliuoja, kraujagyslės ir nervai žūva, tad dantis tampa negyvas. Be to, bakterijos patenka ir į aplinkinius audinius, tirpina žandikaulio kaulą. Kanalų gydymas padeda išsaugoti natūralų dantį. Sėkmingai išgydytas dantis dažniausiai toliau gyvuoja,. Dažniausiai galima gydyti visus dantis – labai retai danties kanalai yra nepraeinami.

Svarbu atminti! Jei jaučiate skausmą, ilgai trunkantį jautrumą karščiui ar šalčiui, nemalonius pojūčius kramtant, dantenų patinimą, pastebite danties spalvos pakitimą – tai požymiai, kad gali būti pažeisti danties kanalai ir reikalingas endodontinis gydymas. Beje, kartais jokių nemalonių simptomų gali net nebūti.

Kanalų gydymo procedūra

Gydytojas odontologas atlikęs radiogramą iškart įvertina danties būklę. Naudojant šiuolaikinius gydymo būdus ir medžiagas endodontinis gydymas dažniausiai būna sėkmingas. Jo trukmė priklauso nuo šaknies kanalo pažeidimo sunkumo.

Gydant ,dantis nuskausminamas, izoliuojamas nuo seilių. Atvėrus danties vainiko viršų, kruopščiai pašalinama uždegiminė pulpa. Jei šaknies kanale yra infekcijos židinys- jis gydomas medikamentais. Išgydytas kanalas išvalomas ir hermetiškai užplombuojamas pripildant jį specialios plombinės medžiagos – gutaperčos .Ertmė danties vainike užplombuojama nuolatine plomba. Po to atstatomas danties vainikas restauracine medžiaga ar vainikėliu. Endodontiškai gydytus dantis patariama protezuoti, kadangi po gydymo jie tampa trapesni ir gali lūžti..

Ar reikia pergydyti dantį?Danties kanalai anksčiau buvo plombuojami ne tokiomis tinkamomis ir biologiškai suderintomis medžiagomis, nebuvo atliekama tinkama rentgeno diagnostika, todėl neretai juos tenka gydyti iš naujo, iš kanalo pašalinant jame esančią plombinę medžiagą ir naujai užplombuojant kanalą.

Ką galite jausti po kanalų užplombavimo? Keletą dienų dantį gali mausti ar atrodyti tarsi dantis būtų „ iškeltas”. Tai normali reakcija, kurią galima kontroliuoti įprastais vaistais nuo uždegimo (ibuprofen, nimesil ir kt.)

Endodontino gydymo komplikacijos. Infekcija gali recidyvuoti (pasikartoti) net ir po sėkmingo endodontinio gydymo: tuomet dantį suskausta praėjus keliems mėnesiams ar net metams po pirminio kanalų gydymo. Komplikacijų priežastys gali būti įvairios:

  • nepastebėtas danties dugno ar šaknies skilimas;
  • dėl sudėtingos šaknų anatomijos nerasti papildomi kanalai ar nepilnai užplombuoti lenkti kanalai;
  • rezistentiški mikroorganizmai;
  • nekokybiškos restauracijos (pralaidžios plombos, netikslios vainikėlio ribos), ko pasekoje užplombuoti kanalai vėl infekuojasi.Tuomet reikalingas endodontinis pergydymas, kurio sėkmės prognozė yra mažesnė nei pirminės endodontijos.